Organisé par

En collaboration avec


Marcello Messori






Présentation

Marcello Messori is professor of Economics at the Department of Economics and Finance, LUISS University Rome and Director of the LUISS School of European Political Economy. He is currently teaching European Economics and Economia Europea.
He taught at the Department of Economics, University of Rome ‘Tor Vergata’ from mid Nineties to the a.y. 2011-‘12.
He published more than one hundred and fifty works in Italian, English, French, and German. Since mid-Eighties to 2012, his scientific activity focused on four main areas: the evolution of the Italian banking system with specific reference to its allocation of the property rights, the new Keynesian models based on asymmetric information and on financial constraints, the Italian sector of institutional investors, and the history of economic theory in the twentieth century. Since 2013 his research is centered on the economic problems and the economic governance of the European Union. In the last thirty years, Marcello Messori has been the coordinator of national and international research groups, financed by the Italian Ministry of Education, by the Italian CNR, by the French CNRS, and by a number of European Federations.
In the last twenty years, Marcello Messori has been involved in various institutional activities. He was the President of the Italian Railways company from 2014 to 2015.

DETAILED CV

Full Professor of Economics (since 1990).

Current Position:
Professor of Economics, Department of Economics and Finance, LUISS University, Rome (since a.y. 2012-13).
Director, School of European Political Economy, LUISS University, Rome(since May 2013).
He is teaching: European Economics (second degree) since a.y. 2014-15.
He is also teaching European Economic Governance, Master in European Economic Governance, LUISS University, Rome (since a.y. 2014-15).
In the a.y. 2012-13 to a.y. 2013-14: he taught Macroeconomics (first degree) and International Economics (second degree), Department of Political Science, LUISS University, Rome.

Previous Positions:
Professor of Economics, University of Rome ‘Tor Vergata’ (a.y.1997-98 to 2011-12)
Professor of Monetary Economics, University of Cassino (Italy) (a.y. 1992-93 to 1996-97).
Associate Professor of Economics, University of Cassino (a.y. 1985-86 to 1989-90).
Associate Professor of Economics (without tenure), University of Cassino (a.y.1984-1985)
Associate Professor of Economics (without tenure), University of Calabria (a.y. 1978-79 to 1983-84)

Other Academic Activity:
Visiting Professor, University of Paris X, Nanterre, France (January-March 2007).
Visiting Scholar, University College, Dublin, Ireland (summer 2005).
Visiting Scholar, Department of Economics, UQAM, Montréal, Canada (summer 2002).
Visiting Scholar, Department of Economics, SW Sidney University, Sidney, Australia (summer 2000).
Visiting Professor, University of Nice, Latapses, France, (1993, second term).
Visiting Scholar, Department of Economics, Stanford University, Stanford, California, USA (1992).
Visiting Scholar, M.I.T., Cambridge, Massachusetts, USA (1990 and a.y. 1986-87).
Visiting Professor, University of Paris X, Nanterre, France(1984).
Visiting Professor, University of Louvain, Louvain-la-Neuve, Belgium (1984).

Education:
Second Italian Laurea in Sociology, University of Trento
Grade: 110/110 cum laude (July 1975).
Master in Business Science, University of Turin
Grade: 110/110 cum laude and “worthy of publication” (July 1973).
First University Degree in Business Science, University of Turin
Grade: 110/110 cum laude (July 1972)

Other Professional Activities:
Member of the Teaching Board for the Ph.D. Program in International Economics, Department of Economics and Finance, LUISS University, Rome (since a.y. 2013-14)
Member of the Italian Council for Social Sciences (CSS) (since April 2013)
Member of the Scientific Committee, Fondazione Astrid (Italian think tank) (since March 2009) and coordinator of various Astrid research groups.
President of Ferrovie dello Stato Italiane (May 2014 to November 2015)
Member of the Board of Directors for Bonifiche Ferraresi Spa (April 2010 to June 2014).
President of Investitori Sgr, Allianz group, Italy (April 2010-May 2014)
Member of the Board of Directors for Allianz Bank, Allianz Group, Italy (April 2010-May 2014)
Member of the Scientific Committee, FeBAF (Italian Federation of Banks, Insurance Companies, and Financial Intermediaries) (January 2013 to May 2014)
Chairman of the Scientific Committee of “Centro Europa Ricerche” (CER), Roma (March 2012 to May 2014)
Member of the Scientific Committee “Osservatorio sull’eccellenza dei Sistemi di governo in Italia”, The European House Ambrosetti (January 2012 to May 2014)
Member of the Teaching Board for the Dottorato di Ricerca (Ph.D. Program) in International Economics of the University of Rome ‘Tor Vergata’ (March 2002 to October 2012).
Chairman of Assogestioni (March 2007 to March 2010).
Member of the Board of Directors European Federation for Retirement Provision (EFRP) (June 2007 to March 2010).
Member of the Board of Directors, European Federation for Retirement Provision (EFRP) (June 2007 to March 2010).
Member of the Board of Directors, Storep (Italian Association of the History of Political Economy) (2004 to 2006).
Scientific Advisor for Economic Policy, President of Cnel (National Council of the Economy and Labor) (March 2001 to December 2004).
Scientific Coordinator of “Ente bilaterale per il credito” (Bilateral Board of the Italian Credit Sector), a research project financed by the Minister of Labor (January 2000 to December 2002).
Chairman of the “Società per lo sviluppo del mercato dei fondi pensione” (Foundation for the Development of the Italian Market for Pension Funds - MEFOP), founded by the Ministry of the Economy (March 1999 to May 2004).
Member of the Teaching Board for the Dottorato di Ricerca (Ph.D. Program) in Economics of Monetary and Financial Markets, University of Rome ‘Tor Vergata’ (1998 to 2002).
Program Coordinator for “Banking, Finance, and the Insurance Market,” Master in Economics and Insitutions (MEI), University of Rome ‘Tor Vergata’ (1999 to 2001).
Member of the Economic Advisory Board of the Prime Minister (November 1998 to March 2000). Economic Advisor to the Prime Minister for Banking, Finance, and Privatizations (Oct. 1998-Feb. 1999).
Area Research Coordinator for “Monetary Economics, Finance, and Financial Institutions,” European Association for Political Economy (1994 to 1999).


Dernière(s) participation(s) aux Jéco

























contact

Journées de l’Economie
Fondation pour l’Université de Lyon
35 rue de Marseille
69007 Lyon
Email : jeco@fpul-lyon.org

diffuser

Partagez le site JÉCO sur vos réseaux sociaux

Poster sur Twitter Poster sur Facebook Poster sur LinkedIn